Vinderklasser 2022

Her finder I alle vinderklasserne fra de forskellige sportsgrene til Skole OL Finalen 2022.

4. klasserne

Atletik

  1. Sønderbroskolen, 4.B
  2. Hammerum Fri- og Efterskole, 4.A
  3. Skovshoved Skole, 4.A

Bowling

  1. Henriette Hørlucks Skole, 4.A
  2. Tåsingeskole, 4.A
  3. Vestergårdsskolen, 4.B

Dans

  1. Vesterbro Ny Skole, 4.Z
  2. Sdr. Omme Skole, 4.A
  3. Ellekildeskolen, 4.B

O-løb

  1. International School of Billund, 4.B
  2. Ubberud Skole, 4.A
  3. BillundSkolen, 4.C

 

5. klasserne

Atletik

  1. Strandskolen, 5.A
  2. Rantzausminde Skole, 5.B
  3. Gentofte Skole, 5.C

Bowling

  1. Vestre Skole, 5.C
  2. Kragelundsskolen,  5.D
  3. Næsby Skole, 5.B

Bueskydning

  1. Nordagerskolen, 5.A
  2. Broby Fri- og Efterskole, 5.A
  3. Grindsted Vestre Skole, 5.C

Dans

  1. Vesterbro Ny Skole, 5.C
  2. Balletskolen, 5.A
  3. Ellekildeskolen, 5.B

O-løb

  1. Skads Skole Signatur, 5.A
  2. Frederiksberg Skole, 5.A
  3. Grønnevang Skole, 5.N

 

6. klasserne

Atletik

  1. Vestervangsskolen, 6.D
  2. Tranegårdskolen, 6.C
  3. Gl Rye Skole, 6.A

Bueskydning

  1. Nr. Lyndelse Friskole, 6.A
  2. Risskov Skole, 6.C
  3. Broby Fri- og Efterskole, 6.A

E-cykling

  1. Ulfborg Skole, 6.A
  2. Filskov Friskole, 6.A
  3. Tjørring Skole, 6.A

O-løb

  1. Frederiksberg Skole, 6.C
  2. Hillerødsholmskolen, 6.A
  3. Gammelgaardsskolen, 6.C

Roning

  1. Langhøjskolen, 6.A
  2. Bremdal Skole, 6.A
  3. Skælbæk Friskole, 6.A

Triatlon

  1. Rundhøjskolen, 6.A
  2. Nordagerskolen, 6.B
  3. Henriette Hørluck Skole, 6.B

 

7. klasserne

Atletik

  1. Stormarkskolen, 7.C
  2. Bakkeskolen, 7.B
  3. Lille Næstved Skole, afd. Karrebækvej, 7.M

E-cykling

  1. Filskov Friskole, 7.A
  2. Brønshøj Skole, 7.B
  3. Lynghedeskolen, 7.C

O-løb

  1. Frederiksborg Byskole, 7.E
  2. Kroggårdsskolen, 7.B
  3. International School of Billund, 7.A

Roning

  1. Ulkebøl Skole, 7.C
  2. Hotherskolen, 7.A
  3. Skelbæk Friskole, 7.A
    Ulkebøl Skole, 7.B
    Lærkeskolen, 7.I

Triatlon

  1. Ikast Øste Skole, 7.C
  2. Strandskolen, 7.A/B
  3. Sdr. Nærå Friskole, 7.F

Ultimate

  1. Felsted Centralskole, 7.C
  2. Holte Skole, 7.X
  3. Holte Skole, 7.Z

 

8. klasserne

Roning

  1. Ulkebøl Skole, 8.A
  2. Ulkebøl Skole, 8.C
  3. Bagsværd Skole, 8.C

Triatlon

  1. Risskov Skole, 8.C
  2. Nordagerskolen, 8.I
  3. Henriette Hørluck Skole, 8.B

Ultimate

  1. Strandskolen, 8.Z
  2. Strandskolen, 8.X
  3. Lærkeskolen, 8.I