Rekorder Finale

Skole OL Atletik rekorder

Opgjort på baggrund af Skole OL Atletik Finalen igennem årene. Senest opdateret 2018.

60 m: Piger
4 klasse Celina Institut Sankt Joseph 7.59 2018
5 klasse Jara Engdalskolen 7.83 2018
6 klasse Emma Herlev privatskole 8.47 2011
60 m: Drenge
4 klasse Bertram Institut Sankt Joseph 7.78 2018
5 klasse Kristoffer Gl Rye Skole 7.87 2017
6 klasse Anas Chr.havns skole 8.14 2012

 

80/100 m: Piger
6 klasse (80) Josepha Forlev Friskole 10.34 2017
7 klasse (100) Klara Rosenvangskolen 12,81 2017
80/100 m: Drenge
6 klasse (80) Marvin Bakkeskolen 9.31 2017
7 klasse (100) Jonathan Bellahøj Skole 11.76 2015

 

60 m hæk: Piger        
4 klasse Liv Tranegårdskolen 8.50 2017
5 klasse Maja Kragelundskolen 9.19 2017
6 klasse Liv Frederiksbjerg Skole 9.34 2017
7 klasse Lili Nørre Fælled Skole 9.36 2016
60 m hæk: Drenge        
4 klasse Andreas Tranegårdskolen 8.50 2017
5 klasse Oscar Alkjærskolen 8.86 2018
6 klasse Andreas Sortedamskole 9.35 2015
7 klasse Thor Nordvestskolen, Stormark 8.07 2017

 

400 m: Piger        
4 klasse Sara Hørup Centralskole 56.06 s 2018
5 klasse Emma Kiplagat Aalykkeskolen 66.19 s 2016
6 klasse Emma Aalykkeskolen 61.29 s 2017
7 klasse Olivia Nørre Fælled Skole 61.90 s 2014
400 m: Drenge        
4 klasse Lucas Skæring Skole 65.67 s 2017
5 klasse Simon Brøndbyvester Skole 62.32 2018
6 klasse Japhet Farsø Skole 59.76 s 2015
7 klasse Vincent Nørre Fælled Skole 55.70 s 2015

 

Længde: Piger        
4 klasse Thilde Rantzausminde Skole 4.61 m 2017
5 klasse Emma

Stine

Herlev Privatskole

Frydenhøjskolen

4.80 m

4.80 m

2010

2016

6 klasse Sophie Kragelundskolen 4.91 m 2017
7 klasse Alberte Nørre Boulevard Skolen 5.25 m 2017
Længde: Drenge        
4 klasse Johannes Egholmskolen 4.91 m 2015
5 klasse Peter Rantzausminde Skole 5.08 m 2016
6 klasse Basir Ebeltoft 5.28 m 2015
7 klasse Nikolaj Nymarkskolen 5.68 m 2016

 

Bold/hylere: Piger        
4 klasse (bold) Alma Randers Realskole 52.52 m 2018
5 klasse (bold) Nadia Tove Ditlevsens 55.00 m 2013
6 klasse (hyler) Søs Nordvestskolen, Stormark 54.10 m 2017
7 klasse (hyler) Kirstine Nymarkskolen 55.67 m 2017
Bold/hylere: Drenge        
4 klasse (bold) Jovan Bellahøj Skole 60.56 2014
5 klasse (bold) Niels Hyltebjerg 60.78 m 2013
6 klasse (hyler) Magnus Vissenbjerg Skole 60.32 m 2016
7 klasse (hyler) Hans Lindved Skole 70.46 m 2018

 

2 km: Piger        
4 klasse Silje Risskov Skole 7.06 min 2017
5 klasse Camilla Den nye friskole 7.04 min 2017
6 klasse Emma Aalykkeskolen 6.35 min 2017
7 klasse Sigrid Frederiksborg Byskole 6.36 min 2018
2 km: Drenge        
4 klasse Lucas Tove Ditlevsen 7.02 min 2015
5 klasse Simon Brøndbyvester Skole 6.33 min 2018
6 klasse Ali Trekronerskolen 6.17 min 2017
7 klasse Jeppe Skolen v. Rønnebær alle 6.26 min 2017

 

Stafet:        
4 klasse Juelsminde Skole 1.28,31 min 2014
5 klasse Bavnebakkeskolen 1.25.17 min 2013
6 klasse Skolen v sundet 1.28.64 min 2012
7 klasse Nørre Fælled Skole 1.25,72 min 2017

 

Følg os