Skole OL Svømning – Finaleudtagne 2018

Kvalifikation til Skole OL Finalen 2018 og flotte præmier

For de 4. og 5. klasser, som enten har vundet et lokalstævne eller som i egen svømmeundervisning, på bare 20 minutter har svømmet længst i gennemsnit pr elev i klassen, venter der nu en helt fantastisk oplevelse til Skole OL Finalen 2018 i Aarhus. Her skal de i alt 20 klasser dyste mod hinanden i forskellige svømmediscipliner, i kampen om prestigefyldte podiepladser, pokaler og flotte medaljer.

Den 4. klasse og den 5. klasse, som har svømmet længst i egen svømmeundervisning, vinder foruden en finaleplads, også flotte præmier fra Dansk Svømmeunion og TrygFonden Kystlivredning. Vinderne blev 4.b fra Næshøjskolen i Aarhus og 5.c fra Køge Private Realskole.

Læs mere: http://allesvoemmer.dk/nyheder/nyhed/Vinderne-af-svoemmekonkurrencerne-ved-Skole-OL-2018

De 20 klasser, der svømmede længst fra 4. klassetrin, og dermed skal til Skole OL Finalen er:

  • 4.b fra Næshøjskolen i Aarhus
  • 4.c fra Stolpedalsskolen i Aalborg
  • 4.c fra Køge Private Realskole
  • 4.b fra Stolpedalsskolen i Aalborg
  • 4.b fra Køge Private Realskole
  • 4.a fra Stolpedalsskolen i Aalborg
  • 4.d fra Pilegårdsskolen i Tårnby
  • 4.a fra Køge Private Realskole
  • 4.a fra Helms Skole i Korsør
  • 4.a fra Gug Skole i Aalborg
  • 4.kl. fra Stevns Friskole
  • 4.d fra Gug Skole i Aalborg
  • 4.a fra Stilling Skole i Skanderborg
  • 4.d fra Elsted Skole i Aarhus
  • 4.c fra Elsted Skole i Aarhus
  • 4.b fra Elsted Skole i Aarhus
  • 4.b fra Lystrup Skole i Aarhus
  • 4.a fra Bankagerskolen i Horsens
  • 4.a fra Vejgaard Østre Skole i Aalborg
  • 4.a fra Skansevejens Skole i Aalborg

De 20 klasser, der svømmede længst fra 5. klassetrin, og dermed skal til Skole OL Finalen er:

  • 5.c fra Køge Private Realskole
  • 5.a fra Helms Skole i Korsør
  • 5.c fra Sølystskolen i Aarhus
  • 5.b fra Køge Private Realskole
  • 5.b fra Højby Skole i Odense
  • 5.b fra Brårup Skole i Skive
  • 5.a fra Højby Skole i Odense
  • 5.a fra Højslev Skole i Skive
  • 5.a fra Køge Private Realskole
  • 5.a fra Pilegårdsskolen i Tårnby
  • 5.b fra Tarup Skole i Odense
  • 5.c fra Brårup Skole i Skive
  • 5.a fra Brårup Skole i Skive
  • 5.b fra Lystrup Skole i Aarhus
  • 5.a fra Tarup Skole i Odense
  • 5.c fra Lystrup Skole i Aarhus
  • 5.a fra Lystrup Skole i Aarhus
  • 5.b fra Sølystskolen i Aarhus
  • 5.a fra Bankagerskolen i Horsens
  • 5.a fra Blæsensborgskolen i Maribo

Stort tillykke til alle de klasser, der har kvalificeret sig til Skole OL Finalen 2018.

Følg os