Skole OL 2021/2022 – hvad er på programmet?

Velkommen til en ny Skole OL sæson! Skole OL vender endelig tilbage til dets fysiske form, som vi kender det med massere af lokale stævner og den store fysiske Skole OL finale.

Derudover kan vi afsløre, at De virtuelle Skole Olympiske Lege kommer igen i dette skoleår. Vi skal selvfølgelig også have kåret Danmarks Sejeste Idrætslærer 2021. Og så skal vi sammen skabe Fremtidens Lege.

 

SKOLE OL STÆVNER OG KVALIFIKATION TIL FINALEN

Skole OL 2021/2022 byder på en masse lokale stævner for 4. til 8. klasse. Vores foreninger står klar i hele landet til at invitere jer til sjove stævner og undervisningsforløb med masser af fællesskab, færdighed og fairplay. Vores stævnekalender vil løbende blive opdateret med nye stævner. Opret din klasse allerede nu, så vil du få direkte besked, når der kommer et stævne i kalenderen nær jer. Vi forventer, at de fleste stævner vil ligge i sidste halvdel af skoleåret fra januar-maj 2022.

GÅ DIREKTE TIL STÆVNEKALENDEREN HER.

OPRET DINE KLASSER HER.

Der vil være stævner i 12 forskellige sportsgrene. Hver sportsgren tilbydes til udvalgte klassetrin. De 12 sportsgrene er: Atletik, Bordtennis, Bowling, Bueskydning, Stafet, Dans, Orienteringsløb, Parasport, Roning, Svømning, Triatlon og Ultimate.

LÆS MERE OM KONKURRENCERNE I DE FORSKELLIGE SPORTSGRENE HER

 

SKOLE OL FINALEN 2022

Stævnerne leder, som altid, op til den store Skole OL finale, som afholdes den 14.-17. juni 2022 i Børnenes Hovedstad, Billund. Her dyster vinderklasserne fra hvert stævne i mod hinanden om de eftertragtede Skole OL pokaler og finalemedaljer. Det bliver olympisk og storslået!

 

UNDERVISNINGSFORLØB MED DE LOKALE FORENINGER

Vores dygtige foreningerne, som afholder Skole OL stævner tilbyder også gratis undervisningsforløb til de klasser, der skal med til deres stævne. Det er forskelligt hvordan undervisningsforløbene er skruet sammen, så tag fat i den lokale klub og forhør jer om mulighederne for et sjovt og lærerigt forløb for eleverne.

LÆS MERE OM MULIGHEDERNE FOR UNDERVISNINGSFORLØB HER

 

SKOLE OL TAST SELV KONKURRENCEN

I kan også dyste i Roning og Svømning uden at deltage i et stævne. Det kalder vi for Skole OL TAST SELV. Her dyster I sammen som et hold ude på jeres skole. I indtaster jeres resultat på klassens profil og de klasser, der får flest point i TAST SELV konkurrencerne kvalificerer sig til den store Skole OL Finale. Der er TAST SELV konkurrencer i svømning (4.-5. klasse) og roning (6.-8. klasse).

Tilmeldingen til TAST SELV konkurrencerne åbner i september.

Som noget nyt er det også muligt at lave TAST SELV konkurrence for 2. og 3. klasse i svømning. Her findes der en vinderklasse pr. årgang, som vinder Skole OL medaljer.

LÆS MERE OM SKOLE OL TAST SELV HER

 


 

DE VIRTUELLE SKOLE OLYMPISKE LEGE

0.-3. klasse inviteres igen til De virtuelle Skole Olympiske Lege, som løber af stablen fra den 1. november – 19. november 2021.

På det virtuelle OL-program er 5 sjove konkurrencer, som klasserne gennemfører sammen som et hold ude på deres skoler.

Til De virtuelle Skole Olympiske Lege er fællesskabet i fokus og samtidig tilegner eleverne sig et hav af basale færdigheder, der danner grundlag for deltagelse i al andet idræt.

De virtuelle Skole Olympiske Lege afsluttes med en virtuel finalefest for alle, der har været med. Her sender vi live direkte ud i klasselokalerne.

Tilmeldingen åbner den 21. september 2021. Opret din klasse allerede nu og få direkte besked, når tilmeldingen til De virtuelle Skole Olympiske Lege er åben. OPRET DIN KLASSE HER.

 


 

GRATIS UNDERVISNINGSPLATFORM TIL DIN IDRÆTSUNDERVISNING

Lav din årsplan til idræt på Skole OL Undervisningsplatformen. Som idrætslærer kan du på Skole OL’s undervisningsplatform finde inspiration til mange forskellige emner. Materialerne er frit tilgængelige og helt gratis. Undervisningsplatformen er bygget op som en onlineshop. Du lægger de aktiviteter, lektioner og forløb, du ønsker at bruge, i “indkøbskurven”, hvorfra du kan downloade hele planen.

DU FINDER PLATFORMEN HER

 


 

SKAB FREMTIDENS LEGE SAMMEN MED DIN KLASSE

Den 23. juli begynder OL i Tokyo. Hele sommeren kommer børn, unge og voksne til at se med, når verdens største sportsbegivenhed afholdes. Det bliver storslået og fantastisk. Men OL og PL er skabt af og afvikles af voksne. Måske er der brug for fornyelse? Hvad nu hvis børnene kunne bestemme?

Vi har sammen med Eksperimentarium udviklet et undervisningsmateriale om OL og PL, der dykker ned i værdierne og nogle af udfordringerne ved OL og PL. Lige efter sommerferien kan du og dine elever i 4. – 8.  klasse komme med jeres bud på Fremtidens OL og PL og få chancen for at vinde for 10.000 kroner idrætsgrej til jeres skole samt en klassetur på Eksperimentarium.

LÆS MERE OM FREMTIDENS LEGE HER